Provoz zemědělské techniky je drahý. Tipy, jak výrazně snížit spotřebu paliva a ušetřit

Pohonné hmoty sice v návaznosti na restrikce světových vlád kvůli koronavirové pandemii výrazně zlevnily, ale přesto nelze říct, že by se cenová hladina pohybovala na přijatelné úrovni. Alespoň si to nemyslí zemědělci, pro které je průběžný růst cen noční můrou.

Článek jsme připravili ve spolupráci se specializovaným e-shopem dilynatraktory.cz, kde najdete široké spektrum náhradních dílů včetně nastavitelné podpěry pro traktory v zinkovaném provedení, kvalitní pera a připevnění pro obraceče, shrnovače a sběrací vozy či blatníky pro přívěsné vozíky.

Jeden průměrně vytěžovaný traktor vyjde farmáře na částku kolem pěti set tisíc korun za sezónu o dílce cca 1000 motohodin, a to není právě málo. V poslední dekádě navíc stoupla obliba traktorů s výkonem nad 150 kW, jejichž provoz je logicky dražší než náklady za méně výkonný stroj.

Naštěstí pro zemědělce existují způsoby, jak výdaje za provoz traktoru poměrně výrazně snížit. První pravidlo zní: nenechávejte traktor (platí také pro kombajn či jinou zemědělskou techniku) běžet na volnoběh. Proč? Možná jste doposud netušili, že traktor na volnoběh spotřebuje kolem 7 litrů na hodinu a nechávat ho jet v době přestávky jen kvůli klimatizaci je zkrátka velmi neekonomické.

Odborníci doporučují používání GPS, díky kterému se lze efektivně vyhýbat překryvům. Ačkoliv jde o vysokou investici, během dvou až tří sezón se vrátí. A pak už je šetříte.

Na spotřebu paliva má samozřejmě vliv také styl řízení. Dosáhnout optima však není snadné – naprosto zásadní je správné volení převodů. A nejen to. Podle nizozemského magazínu Boerderij může kombinace ekonomické jízdy (na vyšší převodový stupeň), správné seřízení pluhu a integrace balastního závaží na přední část stroje vést až k 19 % úspoře.

V praxi úspora závisí na specifických vlastnostech konkrétního motoru. Lépe jsou na tom traktory s vyšší účinností spalování. Možná je na čase, abyste si právě takový pořídili.

Ceny nafty se mohou podstatně lišit. Je jen na vás, od kterého prodejce ji budete nakupovat.

Přidat komentář