Máte ve schránce dopis s proužkem? Měli byste znát základní informace

Dopisy ve schránce mohou být pro někoho noční můrou. Zvlášť tehdy, kdy jste přestali splácet a sami o tom víte. Nemusí se to ovšem týkat pouze dopisů od bank nebo rovnou z exekutorského úřadu. Uškodit vám dokážou i jiné dopisy, které jsou navíc obohaceny o barevný proužek. Víte, jaké barvy proužků se mohou nacházet na vašich dopisech? Pokud jste doposud nevěděli, že vůbec nějaké barevné proužky existují, pak tento článek rozhodně nezavírejte. Ano, teď může být vaše situace zcela v pořádku, ale nikdy si nemůžete být jistí, co se stane například za 1 či 2 roky.

Barevné proužky na obálkách? Noční můra!

Představíme si barevné pruhy na obálkách, které zpravidla posílají různé instituce. Jasně, může se stát, že si z vás někdo vystřelí a zakoupí si obdobnou obálku. Problém je totiž v tom, že barevné proužky s obálkami jsou snadno dostupné pro každého. Můžete si je jednoduše koupit na kterékoliv pobočce pošty. Vraťme se ale k tématu, o kterém tento článek je. Na jaké proužky lze v dnešní době narazit a jaký je jejich bližší význam? U některých se opravdu pozastavíte a nejspíš prohlásíte větu, že byste na ně nikdy nechtěli narazit.

Jdeme na jednotlivé barvy

O červené se říká, že je to barva vášně. To rozhodně neplatí v tomto případě. Máte-li ve schránce obálku s červeným pruhem, můžete být v nemalém problému. Buď to se bude jednat o finanční závazek, sociální zabezpečení nebo předvolání na policii. U třetího bodu nemusí jít konkrétně o vás, ale o svědectví. Jedná se o dopis od státního institutu, takže počítejte s tím, že u převzetí budete muset být.

Modrý pruh je odpočinkovým

Modrý pruh na obálce je tzv. odpočinkovým, porovnáme-li ho s předchozí variantou. Dopis s touto barvou vás má pouze informovat o určitých věcech. Ať už se jedná o soud, školu, ministerstvo, finanční úřad či jinou instituci. S největší pravděpodobností se bude jednat o doplnění informací nebo jiných náležitostí.

Žlutý a fialový pruh aneb význam těchto barev?

Tyto barvy nemají společného vůbec nic. Proč jsou tedy zvlášť? Jejich důvod není tak široký jako předchozí barevné proužky. U první varianty, kterou je žlutá jde o datovou schránku neboli ISDS. U fialového proužku už to není příliš k smíchu. Dopis vás informuje o dluhové částce. Naleznete v něm většinou jméno věřitele a požadovanou částku.

Na závěr to nejhorší! Když útočí zelený proužek

Dopis se zeleným proužkem mohou posílat například exekutorské úřady nebo soudy. V ojedinělých situacích i jiné státní instituce. Ačkoliv nejčastější příčinou jsou již jednou zmiňované exekutorské úřady nebo soudy.

Publikováno: 18. 03. 2019

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Dvořáková