Jan Telenský je 2. českým podnikatelem s cenou Lorda Dahrendorfa

Čeští podnikatelé jsou ve světě velmi úspěšní, kolikrát ještě mnohem více než doma. Aspoň to je případ Jana Telenského, rodilého Čechoslováka, který však za doby komunismu emigroval do Spojeného království a tam vybudoval úspěšné podnikání.

Cena Lorda Dahrendorfa za odpovědný kapitalismus je udělována od roku 2000. Získávají ji úspěšní lídři ze světa businessu, kteří se drží principů společenské a morální odpovědnosti, sociálně se angažují, vyznačují se obchodní prozíravostí a inovacemi. Laureáti jsou posuzováni dle morální spravedlnosti, udržitelnosti a standardních finančních měřítek.

Velký úspěch pro českého podnikatele

Prvním českým podnikatelem, který prestižní cenu získal, byl Tomáš Baťa mladší, to bylo roku 2007. Pak jsme museli dlouhá léta čekat až do roku 2020. Tehdy byla cena udělena Janu Telenskému, kvůli covidu si ji však slavnostně převzal až letos 7. dubna 2022. K předání došlo ve Sněmovně lordů.

Jan Telenský za své počiny obdržel mnohá ocenění, tohle ale rozhodně patří k jedněm z těch cennějších.

Začátek v nové zemi zcela od nuly

Úspěch Jana Telenského je ještě větší z toho důvodu, že musel začít v cizí zemi úplně od nuly. Do Spojeného království se dostal v roce 1969 bez znalosti angličtiny a se 2 librami v kapse. Dnes je úspěšným podnikatelem s řadou aktivit a vášnivým ekologem. Ve Spojeném království se zaměřuje hodně na oblast bydlení a stavebnictví. Poskytuje dostupné bydlení a stará se o výuku učňů pro práci ve stavebnictví. Na každé z jeho staveb jsou vyhrazená místa pro učně, kteří tak mohou pracovat po boku vysoce kvalifikovaných řemeslníků.

Na svou rodnou zemi však Jan Telenský nezanevřel. Víte, že jeho dílem je proslulý ekologický rezort AquaCity Poprad na Slovensku? I za tento počin získal mnoho ocenění, protože toto středisko využívá geotermální energii.