Spotřebitelský úvěr: Kdy má smysl, a kdy je naopak zbytečný?

Ačkoliv se říká, že „nejlepší je si nepůjčovat, v určitých případech může mít vhodně zvolená půjčka s výhodnými parametry význam. Z finančního hlediska je samozřejmě nejlepší bezúročná půjčka od někoho z blízkých, ale taková transakce s sebou přináší jiné riziko. S rodinným příslušníkem či známým se můžete kvůli zapůjčeným penězům rozhádat a zbytečně narušit dobrý vztah. Chcete-li se podobným nepříjemnostem vyhnout, poohlédněte se po spotřebitelském úvěru v bance nebo u nebankovní společnosti. V tomto článku vám napovíme, kdy má půjčka reální opodstatnění – a na co si naopak raději nepůjčovat.

Půjčka na opravu auta, kterým jezdíte do práce

Patříte k lidem, kteří jsou bez automobilu jako bez ruky? Pokud vám vypovědělo službu auto, které každodenně využíváte k dopravě do práce, ale nemáte železnou rezervu na servis, pak vám může spotřebitelský úvěr či online půjčka usnadnit život. Bez vozu budete nuceni jezdit MHD nebo se poohlédnout po někom, kdo vás přibere jak spolujezdce. Je-li pro vás taková alternativa přijatelná, nemusíte to s půjčkou „hrotit“. Naprosto odlišná je situace, kdy jste na vozidle existenčně závislí. Své o tom ví například podnikatelé, jež vůz potřebují k obživě a denně najezdí stovky kilometrů.

Porucha domácího spotřebiče

Nepojízdným automobilem seznam položek, které vám mohou zkomplikovat život, teprve začíná. Velmi nepříjemné může být zjištění, že přestal fungovat důležitý domácí spotřebič. Ovšem pozor – zdaleka ne všechna zařízení k životu skutečně potřebujeme. Spotřebitelský úvěr má opodstatnění v případě porouchané pračky – tedy pokud vám není proti srsti dočasná výpomoc sousedky, praní v čistírně nebo využívání veřejné prádelny. Podobně se zřejmě neobejdete bez sporáku (stravování v restauracích je mnohem nákladnější příprava jídla doma). Bez čeho naopak pár týdnů vydržíte, jsou myčka, sušička na prádlo a možná i chladnička.

Kdy si spotřebitelský úvěr nebrat?

Napadlo vás, že si pomocí půjčky zkrátíte čekání než našetříte na vysněný iPhone za třicet tisíc? Anebo toužíte po novém herním notebooku za dvojnásobek? Nechcete-li se zbytečně uvrtat do finančních problémů, raději zůstaňte při zemi a snažte se odkládat bokem vlastní peníze. Úvěry na zábavu jsou podle odborníků špatným krokem. Stejně tak půjčky na vánoční dárky, dovolenou a další věci, bez kterých se docela dobře obejdete.

Máte šanci i bez prokazatelného příjmu a kontroly registru?

Promysleli jste si svůj záměr a došli k závěru, že vám půjčka vytrhne trn z paty, ale nemáte jak doložit příjem? Pomůže vám půjčka bez doložení příjmů – mějte však na paměti, že bývá dražší než klasický spotřebitelský úvěr. Šanci na finanční injekci mají také zájemci s negativním záznamem v registru dlužníků. Musí se poohlédnout po půjčce bez registru.

Publikováno: 20. 03. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Milena Dvořáková