Jaké faktory ovlivňují kurzy měn?

Prakticky každý chce své naspořené peníze investovat a minimalizovat tak riziko znevýhodnění. A zatímco někteří investují do drahých kovů, jiní dávají přednost devizám a kurzům měn. Kurz eura, dolaru nebo zlotých e mění prakticky neustále, a to vlivem mnoha faktorů. Co konkrétně hodnotu měn k jiným měnám ovlivňuje a jaké věci tedy sledovat či díky čemu předvídat, jak na tom budeme za týden, měsíc nebo rok?

Státní ekonomiky jsou první na seznamu

Mezi největší faktory ovlivňující stav kurzů, respektive kurzy měn patří státní ekonomiky. Ty vlivem koronavirové pandemie a následně také vypuknutého konfliktu na Ukrajině strádají a jsou v současné době tím hlavním důvodem, proč se je nedaří ani oživit.

Součástí ekonomiky však nejsou jenom státní rozpočty nebo finanční věci, ale také hrubý domácí produkt, exporty a importy zboží, působení na světovém trhu i celková nezaměstnanost. To vše tvoří ekonomiku státu, která, u většiny zemí, prochází velkou recesí.

Jistou měrou došlo k ovlivnění kurzu měn také ve chvíli, kdy Velká Británie vyhlásila brexit. Britská libra se záhy stala velmi drahou záležitostí (alespoň vůči koruně) a tak si směnu této měny řada lidí raději rozmyslela.

Obchodní spory mezi velkými zeměmi

Když ještě zůstaneme u oné ekonomiky, která patří k hlavním faktorům ovlivňujícím kurzy měn, nesmíme zapomenout na obchodní spory nebo naopak obchodní vítězství, která se svádí mezi Čínou a Spojenými státy americkými.

Tyto dvě velkomocnosti pravidelně zveřejňují data toho, jak si po stránce vzájemných vztahů vedou a jestli jsou za nebo před vrcholem ekonomické expanze.

Monetární politika České národní banky

Zejména na kurz české koruny má velký vliv i monetární politika České národní banky. To, jak vysoké jsou úrokové sazby a jak si aktuálně stojíme po této stránce velkou měrou reguluje hodnotu naší měny.

Bohužel zvýšení úrokových sazeb nepřináší posílení české koruny čili ekonomika aktuálně převyšuje monetární politiku ČNB, co se kurzu měny týče.