Zdravotní pojištění pro cizince: Nezbytnost pro klidný pobyt v ČR

Důvodů, proč se cizinci zdržují na území České republiky kratší, střední i delší dobu, může být mnoho. Někteří přicestovali za studiem, jiní za partnerem a někteří tu chtějí získat stálé zaměstnání a zůstat natrvalo. Než se ale stanou případně účastníky veřejného pojištění, musejí si zdravotní pojištění sjednat sami. Čím by se měli řídit při jeho sjednávání?

Nutná a neodkladná péče pro krátkodobé pobyty

První možností je volba pojištění, jež zahrnuje pouze nutnou a neodkladnou péči. Tato varianta je samozřejmě nejlevnější a pro některé cizince je proto jasnou volbou. Hodí se ovšem pouze pro krátkodobé pobyty a ne vždy jsou do něj zahrnuty veškerá vyšetření.

Komplexní pojištění pro klidný spánek

Proto je mnohem lepší zvolit zdravotní pojištění cizinců, které jim nabídne komplexní zdravotní péči a je srovnatelné s veřejným zdravotním pojištěním. V komplexním pojištění jsou zahrnuty vysoké pojistné limity a cizinci mohou využívat nejen možnosti preventivních vyšetření a očkování, ale klidně snít mohou i těhotné ženy, u kterých se vyskytnou komplikace. Součástí balíčku služeb je také krytí vztahující se na stomatologické úkony.


Pojištění cizinců se nevyplatí podcenit

Úrazy a zdravotní komplikace se mohou vyskytnout i při krátkodobém pobytu, proto bývá často lepší variantou připlatit si za zdravotní pojištění, i když se cizinec na území České republiky nechce zdržovat příliš dlouho. Nonstop asistenční služba, obrovský limit pojistného plnění a široká síť spolupracujících zdravotnických zařízení jsou velkou výhodou.

Před návštěvou České republiky by si měli cizinci dopředu zvážit, kolik chtějí za zdravotní pojištění zaplatit a jak dlouho se chtějí zdržet. Praktické je nic nepodcenit a pro jistotu si sjednat komplexní pojištění s vysokými pojistnými limity a širokou sítí spolupracujících zdravotnických zařízení.

Publikováno: 26. 02. 2024

Kategorie: Pojištění

Autor: Adéla Zadrobílková