Soudní řízení může poraženého finančně položit

Soudní řízení může zamávat nejenom s vámi, ale i s vaší peněženkou. To platí především tehdy, kdy celý proces neskončí pro vás vítězstvím. České soudy rozhodně nepatří mezi levné záležitosti a kdokoliv, kdo ho zažil, vám to jistě milé rád potvrdí. Samozřejmě to neplatí o vítězích, kteří odchází spokojení a bez finanční zátěže. Všechny soudní poplatky totiž zaplatí protistrana neboli ten, kdo ze soudní síně odchází jako poražený. Pokud zaplatí veškeré náklady, nejspíš se za pár dní nebo týdnů z celé události dostanete. Horší je to však pro obyvatele, kteří mají hluboko do kapsy. Kolik vás může stát soudní řízení po finanční stránce?

Tabulek se nedočkáte

Pokud jste si mysleli, že si soudní poplatky spočítáte pomocí tabulek, tak jste se zmýlili. Výši této částky se dozvíte až po verdiktu soudního řízení, nikoliv předem. Chápeme, že o to těžší pro vás tato situace bude, ale nezbývá vám nic jiného než se s tím smířit. Záleží také na tom, zda jste na straně vítěze nebo poraženého. Vy nejlíp musíte vědět, proč se následující den postavíte před soud. Jestliže jste byl okraden, s největší pravděpodobností budete bojovat o navrácení finančních prostředků. České soudy jsou nevyzpytatelné a musíte být připravení i na variantu, že soud prohrajete a soudní poplatky padnou na vaši hlavu.

Jak zní nároky podle zákona?

Jste-li žalobce a vynaložíte náklady na dokazování vašich práv, máte nárok na zaplacení všech výdajů, které jste museli pro své vítězství obětovat. Kromě žalobce je tady druhá možnost. Můžete stát i na straně žalovaného, a to zcela nevinně. V takovém případě zase máte nárok na zaplacení všech výdajů vynaložených na svou obranu.

Soud poraženého vyjde na tisíce

Poražený na soudní řízení bude dlouho vzpomínat. Jak víte z předchozích odstavců, nezaplatí pouze své náklady, ale i náklady protistrany. V této částce budou započteny služby za advokáta protistrany, znalecký posudek a soudní poplatky. Vaše faktura tak bude obsahovat tisícové částky.

Publikováno: 18. 03. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Milena Dvořáková