Jak začít investovat?

S tím, jak vysoká je v ČR míra inflace, je investování prakticky nezbytností. Pokud neinvestujete, v podstatě vyhazujete peníze oknem. Investujete-li, také vám mizí, ale trochu pomaleji. Peníze časem vlivem inflace ztrácejí na hodnotě, to je prostě fakt. Cílem je najít takovou investiční příležitost, která nabídne vyšší zhodnocení, než je míra inflace. Pak o peníze nepřicházíte, ba naopak je ještě množíte. A jak na to? Jak začít investovat?

Hlavně hned, na nic už nečekejte

Plánovali jste koupit bitcoin, jenže teď se jeho hodnota propadla, a tak nevíte, jestli to má smysl? Propad je právě obdobím vhodným pro nákup! Chtěli byste začít s investováním, ale máte našetřených jen pár desítek tisíc, takže ještě čekáte? Přestaňte, vždyť na mnohých platformách se dá investovat už od tisícovky.

Jak odvážný investor jste?

V prvé řadě je vhodné si stanovit, jak moc jste ochotní riskovat. Někteří lidé risk nesnáší dobře, a pokud se hodnota jimi koupených akcií (či jiných komodit) sníží, zpanikaří a peníze si hned vyberou. To je přitom nejhorší možné řešení, správně byste měli v klidu setrvat, dokud jejich hodnota zase nevzroste. Jestliže tyto chvíle nedokážete ustát, rozhodně patříte ke konzervativním investorům a měli byste investovat do produktů, jako jsou spořicí účty a termínované vklady. Ty jsou bezpečnější, na druhou stranu na nich zase tolik nevyděláte.

Základem je diverzifikace portfolia

Jako konzervativnější investor vložíte většinu peněz do termínovaných vkladů apod., neznamená to však, že byste neměli vůbec kupovat akcie či třeba právě kryptoměny. Důležitá je diverzifikace portfolia, tedy své úspory byste měli rozložit do různých zdrojů. Když jeden z nich ztratí na hodnotě, jiné třeba zase stoupnou a ztrátu vám vyrovnají. Dnes už existuje celá řada investičních platforem, které vám umožní investovat prakticky bez znalostí. Celým procesem vás provedou a značně ho zjednoduší. Začněte tedy třeba přes nějakou takovou platformu!

Publikováno: 24. 05. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Milena Dvořáková