Drahé kovy a drahokamy: Velmi stabilní investice s minimálním rizikem

Disponujete určitým obnosem, který nebudete delší dobu potřebovat a bojíte se, že vás o něj postupně připraví inflace? Jediným možným způsobem, jak znehodnocení peněz předejít, může být vhodná investice. Otázkou však je, která investice skutečně stojí za pozornost a která je naopak příliš riskantní. Inu, jisté není nic, ovšem existují investice, které se těší pozornosti již po staletí a jejich hodnota stabilně roste. Vítejte ve světě investičních drahých kovů a drahokamů. Ty mají oproti jiným investicím celou řadu výhod a my vám prozradíme, které to jsou.

Proč investovat do drahých kovů?

Zajímá vás, pro jsou drahé kovy dražší než ostatní? Zlato, stříbro, platina či palladium disponují unikátními fyzikálními vlastnostmi a nachází využití v mnoha průmyslových odvětvích. Navíc se nachází jen v omezeném množství, což je jeden z hlavních důvodů jejich vysoké ceny. Zlato i stříbro patří mezi nejkonzervativnější investice vůbec a na jejich cenu nemá vliv ekonomická ani politická situace. Momentální poptávka po zlatě dokonce dvojnásobně převyšuje nabídku, což je pro majitele většího množství velmi dobrá zpráva. Rozhodnete-li se do nich investovat, můžete si být jistí, že na nich z dlouhodobého hlediska rozhodně neproděláte. Investiční zlato mívá formu slitků, mnohem žádanější jsou ovšem zlaté mince. Jejich hodnotu určuje nejen množství drahého kovu, ale i další faktory. Investiční mince často pochází z limitovaných edicí a vliv na jich cenu má také estetika. Lze je nakupovat i ve velmi malém množství a společně s investičním stříbrem se jedná o jednu z nejdostupnějších investic vůbec.

Proč investovat do diamantů?

Diamanty jsou neméně zajímavou investicí a v současné době do nich občané EU ukládají zhruba 7 % svých disponibilních prostředků. Podobně jako drahé kovy, i investiční diamanty představují perfektní ochranu investovaných prostředků a v době krize může jejich hodnota vzrůst až o 30 %. Meziročně pak od 3 až 10 %. Kromě toho je lze zkombinovat s drahými kovy a vytvořit unikátní šperk. Takový dárek nikdo neodmítne a navíc se hodí ke každé příležitosti. Oproti drahým kovům však mají investiční diamanty přeci jen jednu výhodu – žádný z drahých kovů o stejné velikosti nedosahuje ani přibližné hodnoty diamantu.

Publikováno: 10. 08. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Milena Dvořáková