Skvělé tipy, jak udržet finance pod kontrolou

Snažíte se spořit, ale přesto se vám každý měsíc peníze rozkutálejí víc, než je vám milo? Zaměřte se na ně více a udržujte je pevně pod kontrolou. Máme pro vás několik tipů, díky kterým to půjde o něco snadněji. Budete-li je svědomitě dodržovat, vaše peněženka bude rázem naditější.

Zapisujte si veškeré útraty

Jestli to ještě neděláte, začněte hned teď zapisovat všechny útraty. Opravdu všechny – ať už budete platit účet za elektřinu, kupovat nové oblečení nebo půjdete jen pro pečivo. Zaznamenanou byste měli mít úplně každou korunu. Abyste v záznamech měli přehled, kupte si na ně speciální sešit. Ke každé útratě napište datum, částku a účel. Pro podrobnější přehled můžete také přikládat účtenky z obchodů, ale není to nezbytně nutné. Na konci měsíce si útraty pečlivě projděte. Sečtěte jednotlivé položky podle typu útraty – např. kolik jste zaplatili za potraviny, kolik jste dali za zábavu apod. Vyznačte si položky, které zpětně považujete za zbytečné a v dalším měsíci se snažte podobným výdajům vyvarovat. Díky poctivému zapisování budete přesně vědět za co utrácíte. Navíc vás každý zápis bude tak trošku znervózňovat. Některé nákupy si díky tomu rozmyslíte už dopředu.

Hned po výplatě odložte určitou částku na spořící účet

Určitý druh spoření má dnes téměř každý. Spousta lidí ale odkládá peníze až zpětně, podle toho, kolik jim zbude. Málokdy se jim pak podaří odložit tolik, kolik skutečně plánovali. Dejte proto nějakou částku pryč rovnou. Jestli máte strach, pro začátek to vyzkoušejte s menším obnosem. Omezený rozpočet vás bude přirozeně nutit ke spořivějším nákupům.

Plaťte v hotovosti a plánujte týdenní rozpočet

Určete si, jakou maximální částku můžete utratit za týden. Plaťte výhradně v hotovosti, abyste viděli, jak od vás peníze odcházejí. V peněžence přitom udržujte jen takovou částku, která odpovídá vašemu týdennímu rozpočtu.

Publikováno: 25. 01. 2020

Kategorie: finance

Autor: Milena Dvořáková