Ušetřete na energiích díky rekuperaci

Jak mít nižší výdaje za energie? Tuto otázku si teď pokládá většina z nás. A zatímco někteří volí cestu drobných úspor, někteří se pouští do rozsáhlých úprav svých domovů, které mají dlouhodobý efekt. Jedním z takovým zásahů je pořízení rekuperačního systému. Jeho návrh a instalaci v rámci svých služeb nabízí i LAMA home, nejmladší divize českého energetického LAMA ENERGY GROUP. Ta slibuje profesionální projekci a realizaci té nejlepší možné kombinace technologií, které mají za cíl ušetřit nejen budoucí náklady, ale z dlouhodobého hlediska mají výrazně nižší dopad na životní prostředí. Domy realizované pod taktovkou LAMA home jsou moderní, efektivní a přizpůsobitelné budoucím inovacím a trendům. Jedním z trendů je nyní i zmiňovaný rekuperační systém, co to je?

Rekuperace

Rekuperace je vlastně zpětné získávání tepla. Rekuperátor si můžete představit jako výměník, skrze který proudí přívodní a odvodní vzduch opačným směrem. Díky tomu dochází k nucenému větrání, při kterém využíváte energii vzduchu k tomu, abyste si předehřáli venkovní čerstvý vzduch, který přivádíte do domu. Tak do domu nepouštíte vzduch o teplotě, která je aktuálně venku, ale vzduch, který může mít klidně až 20 °C. Rekuperací tak logicky snížíte náklady na energie. Rekuperační systém sice není levnou záležitostí, lze na něj však získat dotace. Jednoznačnou výhodou je výrazné omezení tepelných ztrát kvůli větrání v objektu a nižší provozní náklady ve srovnání s přirozeným větráním. Také můžete stabilně udržovat teplotu a vlhkost vzduchu, rekuperaci oceníte během všech ročních období.

Rekuperaci ocení i alergici

Větrání s rekuperací je vhodné i pro alergiky. Do domácnosti totiž neustále přivádíte čerstvý vzduch přes filtr, který výrazně eliminuje prašnost, množství pylu a jiné alergeny. Zároveň se zbavíte vlhkosti, plísní a nejrůznějších mikroorganismů. Následkem minimalizace vlhkosti ve zdech prodloužíte životnost domu. Stěny a výmalba se neopotřebovávají tak rychle, stejně tak další konstrukční prvky v místnostech jako třeba podlaha.

Důležitá je dobrá izolace

U rekuperace je důležitá dobrá izolace. Pokud například dobře netěsní okna a teplo uniká z domu ven, je potřeba navrhnout komplexní řešení, které si poradí i s izolací. U návrhu nových staveb se tohoto ovšem nemusíte bát. Rekuperaci lze instalovat i v bytě. Celý systém zároveň nijak nenarušuje vzhled interiéru, jednotky jsou zapuštěny ve stropu nebo ve stěnách. Chod systému není hlasitý. LAMA home uvádí, že vše slyšíme a vnímáme podobně jako například ledničku.

Publikováno: 03. 12. 2022

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Dvořáková