Kolik vás bude stát dítě, jestliže nastupuje do první třídy?

Pokud máte děti, tak určitě víte, kolik utratíte finančních prostředků za jeden školní rok. Mnohdy se jedná o částky, které jsou opravdu vysoké. Je pochopitelné, že ne každý rodič to vidí, protože za své děti utrácí průběžně. Kdybyste si to však zapisovali a na konci roku vypočítali, přišli byste na velmi zajímavou částku. Na druhou stranu jde o vaše děti, takže finanční úspora je v tomhle směru zcela zbytečná. Každý jim chce jednoduše řečeno dopřát jen to nejlepší. I přes to se ovšem pojďme podívat na ceník jednoho školního roku žáka na základní škole.

Hlavní faktor je rodina

Jde pouze o reprezentativní příklady. Hlavním faktorem při pořizování pomůcek do škol je především rodina. Pouze na vás záleží, kolik jste ochotni investovat do svých dětí. Samozřejmě existují výdaje, kterým se bohužel nevyhnete. Stejně jako výdaje, které lze jakýmsi způsobem omezit. Ať už se to týká školní jídelny nebo výletů. Obě položky jsou nepovinné a pokud se rozhodnete dítě nikam neposlat, ušetříte pár korun navíc. Jestliže to ale vaše finanční situace umožňuje, neměli byste dítěti bránit v podobných akcích. Bude tak v kolektivu, který zná a mimo jiné mu dopřejete zábavu.

Povinná školní výbava je základem každého žáka

Jako příklad si vezmeme dítě, které nastupujete do první třídy. Jde o nejdražší ročník, který během základní školy zažijete. Musíte totiž nakoupit veškeré vybavení, které je pro začátek povinné školní docházky velmi důležité. Co patří do povinné výbavy? Počítejte s aktovkou, penálem, malým batohem, fixy, pastelkami, tužkami, kružítkem, štětcem a vybavením na malování. Dále pak box na svačinu a láhev. V některých školách budete nuceni zaplatit zálohu za učebnice a jiné pomůcky. Podotýkáme, že se jedná o povinnou výbavu. V neposlední řadě musíte počítat s různými výlety, zábavou a ostatními výdaji.

Jak to vypadá z pohledu financí?

Finančně se pohybujete v částkách od 15 do 25 tisíc. Rozdíl je vysoký především kvůli rozlišným cenám. Co hraje roli ve finální částce? Je to město a výběr věcí. Budete-li žít v Praze, musíte počítat s vyššími cenami než například v menších městech. Druhým faktorem je výběr věcí. Koupit lze jak obyčejné, tak značkové produkty.

Publikováno: 18. 03. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Milena Dvořáková