Jak vést domácí inventuru v Excelu? Rodinný rozpočet je třeba mít pod kontrolou

Program Excel od Microsoft Office se může hodit do každé domácnosti, ve které žije vícečlenná rodina a hned vám vysvětlíme, proč. Jste živitelem rodiny a neustále máte pocit, že své finance vyhazujete z okna a vlastně ani pořádně nevíte, za co? Takovým pocitem trpí několik českých domácností a na vině je jedna zásadní věc. Jestliže vás zajímá jaká, pak je to tzv. domácí inventura výdajů. Jedině pomocí ní budete vědět, na čem jste. Možná si měsíčně odkládáte na stranu finanční rezervu, ale co kdybychom vám sdělili, že by bez problémů mohla být větší?

Domácí inventura začíná u počítače a kalkulačce

Sedněte si s protějškem k počítači a vezměte si do rukou obyčejnou kalkulačku. I přes to, že již každý počítač ji má v základních programech. Lépe totiž uvidíte čísla, která vám doposud unikala. Vše si nejlépe zapisujte na papír a následně upravte tak, jak byste si představovali, že by domácnost měla vypadat. Na počítači si po dokončení hlavních činností otevřete program od Microsoftu, který se jmenuje Excel. Jedná se o podobný program, jako je například Word, jen s tím rozdílem, že jde o tabulkovou verzi. Přehlednost jednotlivých tabulek vám dodá jasný cíl, jak měsíčně odkládat větší procento z příjmů.

Vedení příjmů a výdajů není složité!

Ze začátku s tím možná budete trochu bojovat, ale je potřeba se s tím naučit pracovat. Pokud si uděláte v tabulkách domácí inventuru, snadno dospějete k tomu, co je pro vás důležité a co naopak není. Výdaje za zbytečnosti lze na konci úplně zrušit. Ano, přijdete možná měsíčně o nějakou tu zábavu, ale vaše peněženka vám na konci roku poděkuje. Představte si měsíčně získat například částku ve výši 2 tisíce do rodinného prasátka navíc. Za rok si tak přijdete na 24 tisíc korun. To už za pár hodin u počítače stojí, nemyslíte?

Jak by měla vypadat tabulka?

Výdajová tabulka by měla obsahovat zejména tyto platební údaje: bydlení, dopravu do zaměstnání, služby, zábavu, nákupy a finanční závazky. Poslední bod nebude mít v programu každý. Otázkou je, zda máte u bankovních společností půjčku nebo nikoliv. Vedle jednotlivých údajů nezapomeňte sepsat částky. V neposlední řadě částku sečtěte a porovnejte s příjmy. Zbylý zůstatek si podtrhněte zelenou barvou pro snazší přehled.

Publikováno: 03. 02. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Milena Dvořáková